Який дах кращий

Кожне покрівельне покриття має свої переваги та недоліки. Крім естетичного зовнішнього вигляду, дах повинен відмінно виконувати свої ізолюючі функції – захист від дощу та снігу, спеки та холодів. Перш ніж планувати монтаж покрівлі, краще детальніше розібратися у питанні та визначити оптимальний для себе варіант.

Питання “який дах кращий?” вміщує у собі 2 інших питання:

  • Який тип даху кращий?
  • Яке покрівельне покриття краще?

У цій статті розберемося якийсь тип даху краще.

Існує 2 основних типи дахів: плоскі та скатні.Який дах кращий

Плоскі дахи

З назви випливає, що цей тип даху практично немає ухилу (до 3°). Як правило, такі дахи зводять при цивільному будівництві багатоповерхових будинків, складських приміщень та над господарськими будівлями: сараями, лазнями та гаражами. Також будується плоский дах, якщо планується тераса, що експлуатується.

Скатні дахи

Даний тип дахів широко поширений і представлений декількома видами: односхилі, двосхилі, вальмові, напіввальмові, шатрові, багатощипні, мансардні (ламані).

Односхилий дах

Односхилий дах – найпростіший спосіб реалізувати скатну покрівлю на будь-якій будові. Покрівля може бути будь-якої геометричної форми: квадратної, прямокутної, ромбічної, трикутної, круглої, овальної і практично будь-якої іншої формою.

Односхилий покрівля може бути плоскою і вигнутою. У зв’язку з малою популярністю та складністю їх монтажу, вигнуті односхилі дахи рідко зустрічаються на ринку, хоча зовнішній вигляд такого даху може дати фору багатьом іншим дахам у питанні краси.Який дах кращий

Плюси односхилим даху

  • ціна – мінімальна витрата матеріалів через відсутність великої кількості додаткових елементів робить односхилі покрівлі одними з найдешевших;
  • простота конструкції – для односхилих покрівель не потрібна складна кроквяна система;
  • відсутність розжолобків – односхилий дах не має покрівельних стиків, завдяки чому виключені протікання у місцях з’єднань;
  • знижена вага будівлі – разом із дахом зменшується загальна маса конструкції.

Мінуси односхилого даху

  • естетичні якості – цей пункт може бути і мінусом і плюсом, все залежить від реалізації конкретного проекту;
  • малий простір у горищному приміщенні;
  • потрібен ретельний розрахунок міцності – снігове навантаження може зруйнувати неправильно виконану покрівлю.

Односхилий дах ідеально підійде для невеликих будівель господарського призначення: будок, сараїв, гаражів тощо. Також односхилий дах може бути частиною всього архітектурного ансамблю та доповнювати загальну картину забудови. При зведенні односхилого даху потрібно приділити особливу увагу міцності всієї конструкції, щоб правильно розподілити навантаження від опадів та вітру.Який дах кращий

Двосхилий дах

Двосхилий дах – один із найпоширеніших і найпопулярніших видів даху, який можна зустріти на всій території нашої країни. Такий дах має два скати, які з’єднуються коньковим елементом . При зведенні такого даху навпроти один одного залишаються фронтони – продовження фасаду будівлі.

Двосхилі дахи бувають:

  • Симетричний. Скати такого даху мають однаковий ухил, коник даху розташований строго по центру будови, а фронтон має форму рівнобедреного трикутника.
  • Несиметричні. Скати можуть мати різний ухил, коник розташований зі зміщенням щодо центру даху. Часто такі дахи називають дахами зі зміщеним коником.
  • Ламані. Такий дах складається з двох зламаних схилів по одній лінії. Виходить 4 скати, але з двох сторін будівлі. Такий дах вимагає великих витрат у порівнянні з іншими двосхилими покрівлями, але при цьому значно збільшується підпокрівельний простір.

Плюси двосхилим даху

  • простота конструкції – двосхилий дах має просту конструкцію, простіше може бути тільки односхилий варіант. У порівнянні з іншими видами, двосхилий дах менш вимоглива до розрахунку навантаження;
  • низька витрата матеріалів – вага всього даху рівномірно розподілена на несучі стіни, тому зазвичай не потрібно посилювати кроквяну систему в окремо взятих ділянках;
  • надійність – цей пункт плавно випливає з попереднього – навантаження рівномірно розподілена на несучі стіни в нижній частині та на коньковий брус у верхній частині покрівлі.

Мінуси двосхилим даху

  • мала площа горищного простору – як і односхилі, двосхилі дахи мають мале горищний простір. Почасти це питання можна вирішити, побудувавши ламаний двосхилий дах;
  • простий зовнішній вигляд – двосхилі дахи дуже широко представлені у будь-якій місцевості. Простого обивателя не здивувати двосхилим дахом;
  • наявність двох фронтонів – при будівництві двосхилого даху утворюються фронтони, які потрібно додатково ізолювати;
  • не підходить для будівель з великою площею – для великих будівель доцільніше зводити чотирисхилі дахи (вальмові, напіввальмові або шатрові).Який дах кращий

Двосхилий дах – відмінний вибір для житлового будинку середньої площі. Такий дах дозволяє заощадити на матеріалах та робочій силі, якщо порівнювати з дахами складнішої конструкції. Будова, обладнана двосхилим дахом має підпокрівельний простір, який можна легко обладнати під свої потреби. Даний вид дахів дуже поширений, але це не означає, що двосхилі дахи некрасиві – естетичні якості залежать від покрівельного покриття та загального виду всього проекту.

Вальмовий дах

Дах такого виду має 4 скати, по 2 один навпроти одного. Дві протилежні площини вальмової покрівлі є нахиленими трапеціями, а дві інші – трикутниками. Саме ці трикутні скати і називаються “вальмами”.

Вальмовий дах – гарний вибір для будь-якої будови. Така форма даху менш схильна до вітрових та інших атмосферних навантажень, завдяки чому вальмові дахи широко використовуються для облаштування різних будівель.

Плюси вальмового даху

  • жорсткість конструкції – на відміну від односхилих та двосхилих дахів, вальмовий дах передбачає більш жорстку кроквяну систему, що впливає на надійність усієї конструкції;
  • легкий сход опадів – така форма даху не дає осаду довго затримуватися на своїй поверхні;
  • карнизні звиси по всьому периметру будівлі – це дозволяє легше та краще захистити фасад будівлі від опадів;
  • естетичність – вальмовий дах завжди буде виглядати більш виграшно, в порівнянні з односхилими і двосхилими варіантами.

Мінуси вальмового даху

  • складність будівництва – для правильного монтажу даного виду даху не обійтися без відповідної кваліфікації;
  • невеликий підпокрівельний простір – на жаль, але велику мансарду організувати навряд чи вийде;
  • можливість протікання за наявності труб каміна та витяжки, мансардних вікон – цей недолік можна легко нівелювати, використовуючи якісні рішення від перевірених виробників.

Вальмовий дах – чудовий вибір для середніх та великих будівель. Така покрівля добре тримає навантаження, що дозволяє зводити її навіть у кліматично складних районах. Складність конструкції не дозволить обійтися без участі фахівця, але всі витрати недаремні – правильно встановлений дах буде служити Вам не один рік, зберігаючи свої ізолюючі властивості.Який дах кращий

Напіввальмовий дах

Одним із підвидів вальмового даху є напіввальмовий дах. Свою назву вона отримала через те, що трикутні схили (вальми) укорочені фронтонами будинку. Серед напіввальмових дахів можна виділити голландську та данську дахи.

Плюси напіввальмового даху

  • великий підпокрівельний простір – при такому облаштуванні даху досить просто облаштувати велику зручну мансарду;
  • краща теплоізоляція – фронтони допомагають краще зберігати тепло;
  • можливість встановлення вікна чи дверей у фронтон – наявність фронтону дозволяє оформити додаткове вікно чи вихід на балкон;
  • менша вартість матеріалів – на відміну від звичайного вальмового даху, для напіввальмового варіанта потрібно менше матеріалів, оскільки площа схилів менше.

Мінуси напіввальмового даху

  • складність монтажу – це ключовий недолік даного виду даху. При зведенні покрівлі напіввальмової не обійтися без відповідної кваліфікації.

Напіввальмовий дах дозволяє організувати велику зручну мансарду, на відміну від звичайного даху. При зведенні такого даху не обійтися без навчених фахівців , адже технологія будівництва має багато особливостей та нюансів.

Шатровий дах

Шатровий дах – це теж чотирисхилий дах, тільки замість ковзанного прогону встановлюється коньковий вузол. Кожен скат такого даху має форму рівнобедреного трикутника. Варто зазначити, що кількість скатів не обмежена 4, шатровий дах може бути зведений з 5 і 6 скатів, якщо будівля має круглу форму.

Шатрові дахи можна розділити за типом кроквяної системи:

  • Висяча кроквяна система. При такому варіанті все навантаження розподіляється по стінах, що несуть, і коньковий вузол не вимагає додаткової підтримки.
  • Наслінна кроквяна система. На відміну від висячої, в наслонної кроквяної системи коньковий вузол підтримується додатковим брусом (опорою).

Плюси шатрового даху

  • відмінний опір вітровому навантаженню – аеродинаміка такого даху добре відводить потоки вітру;
  • відсутність фронтонів – дозволяє заощадити на будівельних матеріалах;
  • добре відводить опади – на шатрових дахах опади не затримуються так, як це буває на плоских та інших простих покрівлях.

Мінуси шатрового даху

  • складна конструкція каркаса – для зведення шатрового даху потрібна складна кроквяна система, зведення якої під силу не кожному;
  • Мінімальні розміри горищного простору – шатровий дах не найкращий варіант, якщо ви зібралися облаштувати зручну мансарду. Для створення великої мансарди потрібно будувати напіввальмовий дах.

Шатровий дах добре підійде для будов правильної форми – квадрата або кола, при такій формі будівлі всі скати шатрового даху будуть однаковими і сам процес установки не завдасть зайвого клопоту. Шатрові дахи добре тримають вітрове навантаження, а з поверхні покрівлі легко йдуть опади. Малий горищний простір не дозволяє облаштувати зручну мансарду, але для цього існують більш відповідні рішення.Який дах кращий

Багатощипцевий дах

Звичайний двосхилий дах, який має два фронтони, називається двощипцевим. Фронтон – це і є той самий щипець. Багатощипцевий дах – дах, що має багато елементів двосхилий покрівлі.

Кількість щипців не обмежується, але найчастіше конструкція складається з двох, трьох або чотирьох систем, при цьому призначення щипців відрізнятиметься.

Плюси багатощипцевого даху

  • зовнішній вигляд – складно переоцінити естетичні якості багатощипцевих дахів, така покрівля є однією з найкрасивіших;
  • різноманітність архітектурних рішень – цей плюс плавно випливає із першого. Багатощипцевий дах ідеально впишеться у будь-який архітектурний проект;
  • Великий підпокрівельний простір – багатощипцевий дах дозволяє облаштувати зручну та простору мансарду.

Мінуси багатощипцевого даху

  • складна водостічна система – при будівництві багатощипцевого даху варто приділити особливу увагу водостічній системі, щоб у майбутньому уникнути небажаних наслідків;
  • складне проектування – для якісного виконання робіт потрібний досить складний проект;
  • складний монтаж – щоб правильно змонтувати такий дах, потрібна висока кваліфікація фахівців;
  • неможливість чи недоцільність використання багатьох покрівельних покриттів – для багатощипцевого даху підходять лише деякі покрівельні покриття.

Багатощипцеві дахи добре вписуються в багато дизайнерських проектів, особливо хороші такі покрівлі на будівлях великої площі. Такий дах дозволяє облаштувати зручну простору мансарду, що може значно збільшити корисну площу всієї будівлі. Складність проектування та монтажу змушує використовувати послуги фахівців, що значно збільшує вартість проекту. Через складну геометрію збільшується кількість обрізків матеріалу, особливо листового, такого як профнастил і металочерепиця.

Мансардна (ламана) покрівля

Одна з найпопулярніших форм покрівлі. Найголовніша її перевага – це збільшений підпокрівельний простір. У такій покрівлі скати виконуються з різними ухилами: нижні – крутіші, а верхні – більш пологі.

Плюси мансардного даху

  • наявність додаткового житлового приміщення – мансарди, що значно збільшує житловий простір усієї будови;
  • скорочує теплові втрати – тепло, що піднімається з нижнього поверху, не пропадає безвісти, а гріє мансарду.Який дах кращий

Мінуси мансардного даху

  • складний монтаж – мансардні дахи вимагають особливої уваги до деталей. Найменші помилки, наприклад, тонкий шар теплоізоляції без проклеювання місць з’єднання пароізоляційної плівки між собою, значно зменшують ізоляційні властивості даху.

Мансардний дах – це чудове рішення як для досить великої будівлі, так і для невеликої будівлі, наприклад, лазні. Додаткове тепле житлове приміщення значно збільшує корисну площу всієї будівлі. Технологія будівництва має свої особливості, тому навряд чи вийде без допомоги фахівців. Хоча мансардний дах і потребує значних витрат, корисні якості явно переважують усі витрачені кошти.

Висновок

Складно однозначно відповісти який тип дахів краще. Плоскі дахи добре підійдуть, якщо Ви плануєте зробити покрівлю експлуатованою, наприклад, для літньої тераси. Однак монтаж та обслуговування такої покрівлі досить дорогий захід. Для нашого клімату, з великою кількістю снігу взимку, більше потрібні скатні дахи. Односхилий варіант підійде для невеликих житлових та нежитлових будівель з простим фасадом. Двосхилий або вальмовий дах добре впишеться в проект будови середніх розмірів. Якщо Ви облаштовуєте дах великого будинку, то найкращим варіантом буде побудувати дах з мансардою.