Арочні міжкімнатні двері

Серед міжкімнатних дверей окремою ланкою можна виділити арочні міжкімнатні двері, які, крім функціонального навантаження, несуть на собі сильний декоративний ефект. Адже недарма ще з давніх-давен в архітектурі використовувалися еліпсоїдні форми, і вже тоді було помічено, що арочні прорізи здатні зорово збільшити висоту стель і розширити простір.

Головна відмінність арочних дверей від звичайної полягає в тому, що верхня їх частина виконана у вигляді арки, форму якої визначає загальний дизайн та стилістичне рішення конкретного інтер’єру. Серед психологів існує думка, що напівкруглі та овальні силуети здатні підсвідомо зняти негативні емоції та подарувати почуття умиротворення. Пояснюється це тим, що гострі кути надають приміщенню певної суворості, а ось плавні лінії, навпаки, здатні надати обстановці спокійну гармонійність. Східне вчення фен-шуй також рекомендує вибирати для своєї оселі саме арочну форму дверей.

Арочні міжкімнатні двері

Види арочних міжкімнатних дверей

Форма міжкімнатних дверей залежить від отвору, у нашому випадку всі арочні отвори можна умовно розділити на такі види:

Напівциркульні – традиційні арочні отвори, що є половиною кола, центр якого знаходиться на середині ширини отвору. Такі арки поділяються на класичні (радіус дуги правильний), еліпсоїдні (дуга має форму еліпса), арки типу «модерн» (дуга має підйом), арки типу «романтика» (дуга пряма в центрі і закруглена по кутах). Напівциркульні арки є найпоширенішими, їх можна використовувати у різних стилях інтер’єру – класичному, романтичному, модерн, хай-тек та ін.

Стрільчасті – арочні отвори, які складаються з двох дуг і не мають плавного контуру. Такі арки найчастіше використовуються в інтер’єрах готичних стилів.

Мавританські (підковоподібні) – арочні прорізи, що мають вигляд підкови. Такі арки можуть мати загострену, округлу або лопатеву форму. Чудово виглядають в інтер’єрах етнічних стилів.

Залежно від форми арочного отвору та його ширини, арочні міжкімнатні двері можуть бути наступних типів:

  • Міжкімнатні двері, дверний блок яких повністю повторює форму арочного отвору. У технічному плані зробити такі двері набагато складніше, ніж звичайний прямокутний блок.
  • Міжкімнатні двері з арочною фрамугою, що не відкривається, розташованої над дверним блоком і прямокутними дверима. Виготовлення таких дверей дещо простіше, тому що стулки в даному випадку мають стандартну прямокутну форму.

Також арочні міжкімнатні двері можуть бути одностулковими та двостулковими. Якщо дверний отвір має великі розміри, то в цьому випадку доцільно виготовити арочні двостулкові двері. При цьому необов’язково, щоб дверні полотна мали однакові розміри. До того ж це виявиться дуже доречним, якщо в кімнату знадобиться занести якийсь великогабаритний предмет.

Арочні міжкімнатні двері

Матеріали для виготовлення арочних дверей

Найбільш традиційним та класичним матеріалом для виготовлення арочних дверей є натуральне дерево. Для виготовлення дверей можна використовувати як дорогі породи – ясен, дуб, бук, граб, червоне дерево, клен, і дешевші, наприклад, сосну. Дуже стильно виглядають арочні міжкімнатні двері, виготовлені з екзотичних порід дерев. Також для виготовлення арочних дверей можна застосовувати комбіновані та «недерев’яні» матеріали: бруски масиву сосни, ДСП (деревно-стружкова плита), MДФ (волокно середньої щільності – дрібнодисперсна фракція) та ін.

Двері можуть бути виготовлені з міцного армованого скла, при цьому скляні двері можуть бути безрамними або мати раму, виконану з алюмінію, дерева, МДФ або пластику.

Арочні міжкімнатні двері можна виготовити і з пластику. При цьому пластик може мати найрізноманітніші відтінки, що у плані колірного рішення дає колосальну можливість вибору. Однак міжкімнатні двері із пластику рідко прикрашають житлові приміщення, набагато частіше вони є надбанням офісів та інших громадських установ. Хоча останнім часом спостерігається значне зростання їх популярності у квартирах.

Особливу розкіш арочним дверям надають різні елементи декору, наприклад, вітражі, художнє різьблення, тоновані стекла. Дуже ефектно виглядають міжкімнатні арочні двері, задрапіровані декоративними тканинами.

Арочні міжкімнатні двері

Технології виготовлення арочних дверей

Зрозуміло, що форма скляних та пластикових арочних міжкімнатних дверей задається ще в процесі їх виробництва, для чого використовують спеціальні форми та заготовки. Але що робити з деревом? Тут справа трохи інакша.

Першим і найдавнішим способом є кип’ятіння (пропарювання) деревини доти, доки вона не стане м’якою. Після цього за допомогою металевих форм дереву надають конфігурацію, яка потрібна.

Другий спосіб полягає в наступному: з висушеного дерев’яного масиву випилюють аркові двері необхідної форми. Однак це досить дорогий спосіб, так як для створення таких дверей знадобиться цілісний масив, як правило, з дерева цінної породи, до того ж сам процес буде дуже довгим і трудомістким.

Третій спосіб найпростіший і найдешевший: на підготовлений дерев’яний брусок наклеюють елементи з деревини безпосередньо в тих місцях, де розраховують зробити закруглення. Такий спосіб застосовується для арочних дверей з будь-яких порід дерева.

Вибираємо арочні міжкімнатні двері

Перед тим, як приступати до вибору дверей, потрібно визначитися, яким чином вони будуть встановлюватися згодом. Встановлення арочних дверей може протікати за двома схемами: можна підігнати наявні дверні отвори під готові варіанти дверей, або спочатку облаштувати в стіні арочні отвори, і тільки потім виготовити двері на замовлення. У першому випадку діяти потрібно обережно і акуратно, так, щоб роботи з розширення або звуження дверей звести до мінімуму.

Арочні міжкімнатні двері

Але перед тим, як купувати або замовляти міжкімнатні аркові двері необхідно врахувати умови приміщення, в якому вони будуть. Наприклад, якщо ви купуєте двері у ванну кімнату, то перевагу слід віддати тим виробам, які пройшли спеціальну обробку, в результаті якої отримали підвищену вологостійкість. В іншому випадку через перепад температур і підвищену вологість полотно аркової конструкції може деформуватися. Якщо ви вирішили встановити арочні двері неподалік приладів опалення, то в цьому випадку існує ризик, що коробка і полотно можуть потріскатися від пересихання. У цьому випадку рекомендується вибирати комбіновані двері, в яких дерев’яні елементи поєднуються з частинами ДСП або МДФ.

Що стосується фурнітури, то в першу чергу вона, власне, як і самі двері, повинна гармоніювати з навколишнім оточенням. Залежно від загального дизайну інтер’єру і стильового рішення арочних дверей фурнітура може бути виготовлена ​​з міді, бронзи, кованого заліза, пластику та ін. Зумовлено це тим, що арочні двері мають заокруглену верхню частину, через що доводиться зменшувати висоту установки верхньої петлі.