Покрівля з металочерепиці все частіше зустрічається на теренах нашої країни. Металочерепиця – дуже популярний сьогодні матеріал. Його легко монтувати, при цьому він довго служить і зовні схожий на натуральну черепицю: будинок, покритий цим покрівельним матеріалом, має естетичний зовнішній вигляд.
Установка покрівлі з металочерепиці – комплексний процес, який має свої нюанси та технологічні тонкощі. Тільки дотримуючись всіх норм можна отримати якісний надійний довговічний результат. Важливо підійти до питання ґрунтовно та розпланувати весь порядок дій. Сьогодні розповідаємо як правильно виконувати монтаж металочерепиці.
Що потрібно для встановлення металочерепиці
Проект
Розрахунок проекту – перше, ніж потрібно зайнятися, перш ніж покривати дах. Як правило, це допомагає уникнути зайвих витрат під час закупівлі. На кожен скат потрібно певну кількість матеріалів, не потрібно переплачувати за зайвий матеріал: нікому не потрібні обрізки металочерепиці, зайві дошки або покрівельні шурупи. Запаси ізоляційних матеріалів теж нема чого зберігати, тільки якщо Ви не плануєте продовжувати будівництво і ці матеріали не знадобляться Вам у найближчому майбутньому.
Матеріал
Для роботи нам потрібні якісні матеріали. Ми склали список продукції та перевірених виробників, у чиєму товарі ми впевнені:
- Металочерепиця Метал Профіль або Grand Line ;
- Теплоізоляція – Rockwool;
- Пароізоляція – Delta та Fakro ;
- Гідроізоляція – Delta та Fakro .
Супутня продукція
Крім основних матеріалів, необхідно купити:
- Покрівельні шурупи – для покрівлі використовуються спеціальні оцинковані шурупи, оснащені шайбою з EPDM-прокладкою. Капелюшки шурупів повинні бути пофарбовані в колір покрівельного покриття.
- Герметики – бувають рідкі або у формі стрічок . Використовуються для ізоляції найбільш уразливих місць – стиків та примикань покрівлі. Для герметизації стиків паро- та гідроізоляції використовується двостороння клейка стрічка.
- Ремонтна емаль-аерозоль – необхідна для обробки країв металочерепиці, що підрізають.
Інструменти
Для монтажу металочерепиці необхідно придбати правильні інструменти:
- Шуруповерт – потрібен для вкручування шурупів.
- Ножиці для металу необхідні саме спеціальні ножиці для металу, вони не руйнують захисне цинкове і полімерне покриття, на відміну від “болгарки”.
- Скобозабивний пістолет – використовується для кріплення ізоляції.
- Ніж необхідний для розрізання ізоляційних матеріалів.
- Спеціальна насадка на дриль – “цвіркун” або просічні електроножиці – знадобляться замість ножиць для металу в особливо вимогливих місцях різання металочерепиці.
Покроковий порядок дій
Монтаж кроквяної системи
Влаштування покрівлі починається зі кроквяної системи. У цій статті не будемо сильно заглиблюватися в цю тему – це матеріал для окремої публікації, лише зазначимо:
- Кроквяна система повинна бути зроблена з якісної та просушеної деревини;
- Деревина має бути оброблена спеціальним протигрибковим засобом;
- Як правило, відстань між кроквами не повинна перевищувати 90 см, рекомендована відстань 60 см для зручності монтажу (по ширині утеплювача, при такій відстані зручно його монтувати врозпір)
Установка теплоізоляції
Теплоізоляційний матеріал встановлюється врозпір між кроквами. Для ізоляції використовуються мінеральні чи полімерні плити.
Монтаж пароізоляції
Пароізоляційні плівки використовують для захисту теплоізоляції від вологи, яка піднімається зсередини приміщення. Пароізоляцію необхідно монтувати впритул до теплоізоляції для уникнення теплових втрат.
Ізоляційна плівка кріпиться до крокв за допомогою скобозабивного пістолета. Відстань між кріпленнями – 150-200 мм.
Пароізоляція монтується по горизонталі скату покрівлі, починаючи знизу. Смуги монтуються внахлест не менше 100 мм. Стики Обов’язково проклеюються двосторонньою клейкою стрічкою для кращої герметизації.
Установка гідроізоляції
Поверх крокв та утеплювача монтується гідроізоляційний шар . Існує 2 види гідроізоляції:
- Мембрани – монтуються без провису, впритул на теплоізоляцію;
- Плівки – при монтажі залишають провис із зазором до утеплювача не менше 20 мм.
При використанні плівки залишає нижній вентзазор, який забезпечує провітрюваність утеплювача. Зазначимо, що сьогодні переважно використовуються гідроізоляційні мембрани. Плівки використовуються для холодної покрівлі.
- Якщо є розжолобка (внутрішній кут на стику скатів), то монтаж гідроізоляції починають саме з неї – цей елемент покрівлі найбільш схильний до протікань і вимагає ретельної герметизації. Рулон гідроізоляції розкочується від ковзана до карниза так, щоб вся область розжолобка була закрита ізоляційним матеріалом.
- Далі гідроізоляція монтується по горизонталі, як і пароізоляція . Між смугами гідроізоляції зберігається нахльост 150-200 мм, який можна герметизувати двосторонньою клейкою стрічкою , але робити це необов’язково. Гідроізоляція кріпиться до крокв за допомогою скоб скобозабивним пістолетом.
Встановлення обрешітки
Для кріплення металочерепиці до даху та гідроізоляції до крокв монтуються обрешітка та контробрешітка. З їхньою допомогою також утворюється верхній вентзазор. Для цих цілей, як і для крокв, використовується висушене та оброблене протигрибковим засобом дерево.
Для кріплення гідроізоляції будується контробрешітка: зазвичай брусок 50*50 мм прибивається до крокв. Крок контробрешітки дорівнює ширині прольоту кроквяної системи, зазвичай не більше 900 мм. Контроробрешітка потрібна обов’язково, вона дозволяє правильно організувати провітрювання покрівлі. Якщо її не зробити, то ваша покрівля прослужить трохи більше 2-3 років.
До контробрешітки кріпиться решетування: найчастіше, це дерев’яні дошки 25*100 мм. Крок обрешітки дорівнює довжині хвилі металочерепиці (таку обрешітки називають розрідженою або кроковою). В розжолобках , обходах труб і в місцях установки снігозатримання використовують суцільну решітку.
Монтаж додаткових елементів, 1 етап
Перед встановленням металочерепиці необхідно провести монтаж та встановити внутрішній обхід труб.
- Вендоди монтується нижня планка . Планка прикручується до решетування шурупами через кліпси. Місця стику планки додатково герметизуються спеціальною стрічкою .
- У обходів труб монтуються планки примикання (внутрішній фартух).
- Внизу до кроквяної системи монтується тримач ринви . Жолоб встановлюється у тримач.
- Монтується карнизна звис. Карнизні планки встановлюються так, щоб нижній край планки закривав верхній край ринви. Планки фіксуються до решетування через кожні 300 мм. Нахльостування карнизних планок один на одного має становити 50-100 мм.
Установка металочерепиці
Технологія монтажу металочерепиці може бути різною. Все залежить від того, який довжини листок: на всю довжину ската або менше. Розглянемо обидва варіанти.
- Лист металочерепиці дорівнює довжині ската.
При такому варіанті монтаж буде набагато простіше, ніж якби листи були меншими за довжину ската.
- Монтаж листів починається з першого, йде праворуч наліво, один лист на інший з нахлестом в одну хвилю. Також можна монтувати зліва направо. При необхідності, листи скріплюються між собою шурупами в торцеву частину або в гребінь хвилі в місцях нахльостування листів – для різної металочерепиці застосовують різні методи.
- Скріплені листи вирівнюються по карнизу і торцю, після чого кріпляться до решетування.
- Лист металочерепиці менший за довжину ската.
- При такому розкладі спочатку скріплюються листи 1-4, після чого вони вирівнюються по торцю і карнизу.
- Потім металочерепиця кріпиться саморізами до решетування.
- Процес повторюється.
Окремо пояснимо як кріпити металочерепицю до решетування.
- Кріплення виробляється в “підошву” хвилі, там черепиця ближче до обрешітки.
- Для кріплення використовуються покрівельні шурупи 4.8*29 або 4.8*35 мм.
- Необхідна кількість шурупів – від 6 до 8 шт. на 1 кв. м черепиці.
- Самонарізи вкручуються строго під кутом 90°, інакше перетискається спеціальна EPMD-прокладка, що загрожує поганою герметизацією в місці кріплення та/або вм’ятинами на металочерепиці.
- Не потрібно перетягувати покрівельні шурупи – так можна пошкодити ізоляційну прокладку. Але також важливо не затягнути занадто слабко, в такому випадку шайба шурупа не буде щільно затискати прокладку.
- Покрівельні шурупи вкручуються в шаховому порядку через хвилю.
Монтаж додаткових елементів, 2 етап
Поверх металочерепиці встановлюються добірні елементи , що залишилися (верхні). .
- Встановлюється верхня планка розжолобка . Планка кріпиться до металочерепиці за допомогою коротких шурупів, не допускаючи “продирявлювання” нижньої розжолобки .
- Монтується верхній фартух обходу труб. Як виконати обхід труб – тема для окремої статті, не зараз у це заглиблюватимемося.
- Встановлюється торцева планка.
Торцева планка встановлюється у торець покрівлі. Існує 2 види планок для металочерепиці:
- Звичайні (прямі) планки встановлюються від карниза і рухаються у бік ковзана. Нахльостування між планками становить 50-100 мм. Нижній край планок вирівнюється по одній лінії. Покладені планки кріпляться до решетування збоку короткими, а зверху довгими шурупами .
- Сегментні торцеві планки повторюють контур профілю металочерепиці. Порядок монтажу такий самий, як і у прямих планок.
Для бічної фіксації використовуються покрівельні шурупи 4.8* 29 / 35 мм, а для вертикальної – 4.8*70 мм .
Монтаж конькової планки .
Форма конькової планки може бути круглою або плоскою . Обидва варіанти монтуються однаково.
Встановлення елементів безпеки покрівлі
Після того, як укладання металочерепиці закінчено, саме час подбати про елементи безпеки покрівлі . З ними обслуговування даху стане в рази безпечнішим: Ви убезпечите себе, своїх близьких, своє майно та покрівельне покриття. Обов’язково встановіть:
- Снігозатримувачі
- Фасадні та покрівельні сходи;
- Перехідні містки ;
- Гаки безпеки.
Помилки під час монтажу металочерепиці
Під час встановлення покрівельного покриття можна припустити низку помилок.
- Відмова від контробрешітки – при такій помилці черепиця укладається прямо на гідроізоляцію . Вентканал не працює належним чином, відповідно, термін служби даху скорочується.
- Економія на утеплювачі. Краще відразу встановити достатню теплоізоляцію – це допоможе уникнути теплових втрат узимку та перегріву влітку. Також теплоізоляція збільшує шумоізоляцію всього покрівельного покриття.
- Використання болгарки. Листи металочерепиці НЕ МОЖНА різати “болгаркою” – полімерний шар разом з цинком згоряє і метал у місцях різу починає швидко псуватися – іржавіти. Різати металочерепицю можна лише спеціальними ножицями по металу, з подальшою обробкою місця зрізу спеціальним аерозолем .
- Використання невідповідних шурупів. Для монтажу металочерепиці використовуються покрівельні шурупи – вони комплектуються спеціальними шайбами з EPMD-прокладками, а капелюшки з шайбами пофарбовані в колір покрівельного покриття.
- Відмова від торцевих та карнизних планок – без них у покрівельний пиріг та кроквяну систему потраплятиме волога, яка руйнує весь дах.
Висновок
Для того, щоб коректно встановити металочерепицю , необхідно ґрунтовно підготуватися: приготувати матеріали, супутні товари та робочий інструмент. Під час кожного етапу робіт необхідно приділяти належну увагу ізоляції : плівку пароізоляції необхідно скріплювати двосторонньою клейкою стрічкою ; теплоізоляція встановлюється врозпір між кроквами. Ендови, конькова частина та місця примикань покрівлі також повинні бути якісно ізольовані. Важливо кріпити покрівельні шурупи тільки в потрібні місця – саме так вийде жорстко закріпити металочерепицю, при цьому не витративши зайвих шурупів.
Монтаж покрівлі з металочерепиці – досить трудомісткий процес, що потребує певних знань. Робота повинна виконуватися згідно з усіма нормами: кожен елемент встановлюється в певному порядку, дотримуючись усіх нюансів. Наша компанія має великий досвід у цьому питанні. У нас Ви можете замовити будівельно-монтажні роботи та матеріали в одному договорі: Вас приємно здивує ціна та гарантія 5 років на виконані роботи. Також спеціалізуємся на фасадних роботах у Львові.