Про пароізоляційну та вітрозахисну плівку чув кожен, хто будував будинок. Однак не всі знають, що являють собою дані матеріали. Спробуємо розібратися у цьому питанні.
Що таке вітрозахист
Вітрозахист також називають гідро-, вітрозахисною мембраною. Її завданням є захист конструкції від агресивного впливу від вологи та вітру. При цьому мембрана пропускає назовні пар із теплоізоляційного шару.
За принципом дії дані матеріали поділяються на три групи:
Мікрокориста мембрана. Це найбюджетніший варіант. Даний матеріал має слабкі експлуатаційні характеристики, частіше його використовують для захисту міжкімнатних перегородок, а не зовнішніх стін.
На мембрані є мікроскопічні пори, якими краплі води що неспроможні просочитися. При цьому пара проходить добре. Обов’язковою умовою при монтажі є зазор між мембраною і плитами утеплювача. Інакше пил від утеплювача просто заб’є пори матеріалу, і він втратить свої захисні властивості.
Супердифузійна мембрана. Це матеріал, що ґрунтується на принципі супердифузії. Більшість варіантів є тришаровими. Перший армований зовнішній шар забезпечує захист міцності і перешкоджає агресивному впливу ультрафіолетових променів.
Другий (середній) шар є супердифузійним. Саме він забезпечує вітро-, гідрозахист, паропроникність. Вартість такого матеріалу в залежності від виробника може змінюватись.
Мембрани, що базуються на хімічному перенесенні. Це досить специфічний тип матеріалу. Коштує дуже дорого, при приватному житловому будівництві його використовують рідко.
Що таке пароізоляція та паробар’єр
За назвою відразу стає зрозуміло, що вони створюють ізоляцію від проникнення пари в конструкцію стін зсередини приміщень. Якість пароізоляційного матеріалу визначається такою:
- Тим, скільки грам пари вона може пропустити через себе на 1 кв. м, годину, за добу.
- Коефіцієнтом опору паропроникності ( SD ). Під цим розуміється значення того, наскільки плівка пручається парі, яке зусилля для його проходу необхідно докласти.
Як зовнішній шар на матеріал може бути нанесений тонкий шар фольги. Він дає підвищення коефіцієнта SD приблизно 2 разу.
Зазвичай, цей показник SD відразу вказується на матеріалі.
Пароізоляція застосовується в американській технології будови. Це коли стінки обшиваються плитами ОСП. Їх опір дорівнює приблизно 7. Обов’язковою умовою є, щоб захисна плівка мала значення приблизно в 10 разів. В цьому випадку якраз підходить пароізоляційний матеріал.
Існує особливий вид пароізоляції зі змінним коефіцієнтом паропропускання. Залежно від рівня вологості волокна, що входять до складу матеріалу, розширюються та стискаються. Завдяки цьому коефіцієнт опору стає змінним. Він може змінюватись в межах 5-60.
Такий матеріал дозволяє зберігати комфортний мікроклімат у приміщеннях. Однак його можна використовувати не за всіх технологій. Наприклад, якщо застосовувати матеріал при американському типі будівництва щодо зовнішніх стін, це буде згубно для конструкції.
Зате ця пароізоляція чудово підійде для фінської технології із шаром ЕКО вати. Це з тим, що це натуральні матеріали чудово регулюють мікроклімат. Вони можуть набирати в себе та віддавати до 25% вологи від свого обсягу, не втрачаючи при цьому теплотехнічних властивостей. Також матеріал із змінним коефіцієнтом підходить для внутрішніх стін.
В окрему групу слід виділити паробар’єр. На відміну від пароізоляції цього матеріалу коефіцієнт опору варіюється в межах 40-100 в залежності від виробника.
Паробар’єр використовується у фінській технології будівництва та покрівельних роботах. Вона має на увазі монтаж зовні максимально паропроникного матеріалу. Наприклад, ДВП та інших. Завдяки цьому всередині приміщення може застосовуватися плівка, яка пропускає через себе більше пари. Саме такого типу належить паробарьер.
Проклеювання стиків пароізоляції
Місця стиків та примикань пароізоляційного матеріалу необхідно обов’язково проклеювати спеціальним скотчем або бутил-каучуковою стрічкою. Щодо гідро-, вітрозахисної мембрани це також бажано робити.
Як стало зрозуміло, будь-який будинок має бути захищений зовні від вітру та опадів спеціальною мембраною. Зсередини конструкція пароізолюється за допомогою плівки. Місця її стиків обов’язково потрібно проклеювати для кращої герметизації.