Штукатурка стін із газобетону

Штукатурка стін з газобетону всередині та зовні приміщення.

Сучасний будівельний ринок пропонує споживачеві низку практичних матеріалів, експлуатаційні властивості яких багато в чому відповідають заявленим параметрам. Будівельним матеріалом, який став досить популярним і затребуваним у домобудуванні, став газобетон. Але… ідеальних будматеріалів не існує, кожен має свої незаперечні переваги і деякі мінуси, що часом, компенсують один одного.

  • Особливості газобетону.

Перш ніж поринути у технологічні тонкощі оштукатурювання газобетонних стін, розберемося, що являє собою цей штучний пористий будівельний матеріал – різновид легкого бетону на основі мінеральних в’яжучих та кремнеземистого заповнювача. Які його особливості та експлуатаційні характеристики.Штукатурка стін із газобетону

Газобетон – штучний камінь, що використовується у будівництві малоповерхових будинків та будівель, заміських котеджів, гаражів та інших будівель. Його властивості багато в чому обумовлює структурність – рівномірно розподілені по всьому об’єму, майже сферичні, замкнуті й не сполучені одна з одною пори, діаметром в 1-3 мм.

  • Склад газобетону.

Газобетон складається з: цементу, кварцового піску, спеціальних газоутворювачів (алюмінієві пасти чи суспензії, дрібнодисперсний металевий алюміній). Добавками можуть бути вапно і гіпс, шлаки металургійних виробництв і зола.

Зміною компонентних пропорцій задають характеристики самого матеріалу. Наприклад, збільшення цементного вмісту підвищує міцність, при цьому зменшення пористості впливає на теплотехнічні властивості, збільшуючи рівень теплопровідності.

Технологічний процес газоутворення обумовлений хімічною реакцією, коли мікрокомпоненти суміші при взаємодії з водою утворюють газоподібний водень, що спучує формований цементно-алюмінієво-кальцієвий склад. Після початкового схоплювання моноліти витягують з форм і ріжуть на заготовки.

За технологіями фінішної обробки розрізняють газобетон автоклавний та неавтоклавний. В автоклаві для отримання високої міцності заготовки обробляються водяними парами або пропускають через сушильну камеру з температурою до 200оС при тиску до 1,2 Мпа. Неавтоклавний газобетон, маючи знижену міцність, коштує набагато дешевше.

  • Газобетон: густина, вага, розміри.
  • Щільність – показник, яким стеноблоки класифікують на:
  • Конструкційні (не менше D700), що застосовуються при будівництві несучих стін у малоповерхових спорудах до 3-х поверхів.
  • Конструкційно-теплоізоляційні. Показник щільності яких варіюється від D500 до D700. Використовуються при створенні міжкімнатних перегородок і для стін двоповерхових споруд.Штукатурка стін із газобетону

Теплоізоляційні, з щільністю D 400, мають велику міру пористості та знижений запас міцності. Використовують як теплоізоляцію.

Щільністю зумовлений і вага виробу. Наприклад, газобетонний блок D700 розміром 600х200х300 мм важить близько 20-40 кг, а вага блоку меншої щільності D 400 розміром 600х100х300 мм становить близько 5-10 кг.

Розміри газобетонних блоків залежать від технологій, які застосовують завод-виробник.

  • Теплопровідність, морозостійкість

Показники теплопровідності також залежить від щільності і коливаються від 0,08 до 0,2 Вт/м оС. Морозостійкість газобетону визначає його пористість – витримує від 15 до 35 циклів замерзання-розморожування. Так, за ГОСТом показник морозостійкості газобетону при D 500 дорівнює 35 вищеназваним циклам.

Потреби блоків з газобетону багато в чому сприяють фізичні властивості матеріалу:

  • міцність, необхідна малоповерхового домобудівництва;
  • достатній ступінь теплотехнічних та звукоізоляційних властивостей;
  • мала вага;
  • негорючість, обумовлена наявністю мінеральних компонентів;
  • легкість в обробці (свердлиться, пиляється, ріжеться інструментом без спеціальних напайок), в матеріал легко забити цвяхи та скоби;
  • згодом набуває великої твердості;
  • доступний за ціною.

До специфічних недоліків газобетону, можливо, слід зарахувати:

  • значний ступінь гігроскопічності та паропроникності;
  • потреба у стійкому фундаменті для стін та необхідність у зовнішній обробці для їх привабливої естетичності;
  • обмеження у застосуванні без попередньої спец обробки в приміщеннях з великим або підвищеним % вологості.

Особлива структура газобетону диктує застосування специфічних технологій та способів штукатурки блоків, підбір складу самої штукатурки та попереднє ґрунтування. Такий підхід зведе до мінімуму всі мінуси матеріалу, забезпечивши міцність, естетичний вигляд та довговічність домобудівництва.Штукатурка стін із газобетону

Пори в структурі створюють свої складності при оштукатурюванні газобетону, та й адгезія не завжди відповідає необхідному рівню для стійкого оздоблення.

Фахівці рекомендують не штукатурити газобетонні стіни одразу після їх зведення. В ідеалі – найкраще це зробити наступного сезону. Спочатку восени виконати внутрішнє оздоблення, на весну – зовнішню. З правил є винятки – будівництво будинку на узбережжі, коли потрібний захист газобетонних стін від вологих вітрів.

Газобетон гігроскопічний. Не можна допускати замерзання вологи в блоці, це спричинить появу мікроскопічних тріщин. Після укладання блоків потрібно дати стінам добре висохнути. Тому в пріоритеті оштукатурювання газобетонних стін за теплої погоди. Застосування бетонно-піщаних розчинів як сполучного міжблочного елемента збільшує час просушки блокової кладки через товщину шва, який у кілька разів більше, ніж шов тонкої клейової суміші.

Варіант одночасного виконання обробки зовні та всередині також не вітається. Процес висихання газобетону не відрізняється особливою швидкістю. При похолоданні надворі, коли всередині будівлі тепло, водяні пари утворюють конденсат. Через паронепроникність матеріалу, подітися йому нікуди. А процес промерзання може призвести до відривів штукатурного шару від стіни.

Якщо ж час не терпить, то кращий вибір штукатурки з високим ступенем пластичності, яка вільно пропускатиме водяну пару назовні. Якщо обробка проводиться за низьких температур, стіни вимагають покриття ґрунтовкою глибокого проникнення, що зменшує водопоглинання. Можна закрити стіни поліетиленовою плівкою.

Фахівці рекомендують для оздоблювальних штукатурних робіт час, коли нічні температурні показники перевищать 0°С.

Переваги штукатурки стін із газобетону

Яка основа найкраще підходить для інтер’єрного та екстер’єрного облицювання газобетонних будівельних конструкцій?

Будь-який вид штукатурки для газобетону визначає чітку послідовність у технології робіт. Правильний вибір та нанесення дозволять оптимізувати технічні, ізоляційні та експлуатаційні властивості блоків із газобетону. В іншому випадку штукатурена поверхня почне швидко тріскатися і руйнуватися.Штукатурка стін із газобетону

Нанесений штукатурний шар:

  • дозволить покращити теплоізоляцію домобудівництва;
  • захистить від негативу вологості та знизить вплив на газобетон різких перепадів температур;
  • стане перешкодою для запорошених частинок і вуглекислого газу, взаємодія з яким є причиною усадки;
  • забезпечить вільний газообмін між внутрішньою поверхнею стін та власне товщою конструкцією;
  • перешкоджає розвитку цвілевих грибків.

Коли стіни оштукатурені з двох боків, це дозволяє їм дихати.

На перший погляд немає нічого простішого, ніж приготувати цементний розчин і оштукатурити стіни. Але… потрібна суміш, що має задані властивості і створена спеціально для газобетону. Машинна штукатурка стін дозволить значно спростити цей процес.

Такі властивості мають вапняно-цементні штукатурки. Силікатні суміші з основою калійного рідкого скла, силіконові штукатурки на основі кремній-органічних полімерних сполук. Для декору підійде акрилова штукатурка із підвищеною міцністю.

На підготовчому етапі для газобетонних стінових блоків фахівці рекомендують використовувати ґрунтовки з гідрофобізаторами. Плівка гідрофобного покриття не впливає на паропроникність. Затримуючи проходження вологи в товщу конструкції, вона все ж таки не перешкоджає виходу парів води назовні. Верхній шар також можна обробити водовідштовхувальним просоченням спеціального призначення.

Цементно-піщана штукатурка також підходить для газобетону. Такий розчин добрий для інших випадків. Фахівці рекомендують купувати матеріал з паропроникністю, не відмінною від самого газобетону або більше за показником. Лише тоді можливе підтримання оптимального мікроклімату у приміщенні. Розчин має великий відсоток вологи, а газобетон прагне її ввібрати. Це знизить властивості розчину та вплине на адгезію.

Швидкий ступінь просушування, безусадковість розчину мають багато складів гіпсової штукатурки для газобетону. Це прийнятний варіант, навіть незважаючи на деякі мінуси.

Фасадна штукатурка є, мабуть, одним з найефективніших для зовнішньої та внутрішньої обробки. Показник її паропроникності ідентичний газобетону. Вона естетична і має значний ступінь зчеплення з основою.

Будівельний ринок пропонує широкий асортимент готових сумішей для оштукатурювання газобетонних стін. Вибираючи їх, звертайте увагу на показники паропроникності, товщини нанесення, стійкості до розтріскування. Необхідна кількість води для суміші не повинна перевищувати 0,2 л на 1 кг сухої речовини. Адгезія має бути мінімум 0,5 Мпа. Важливим показником є життєздатність розчину.

Штукатурка стін із газобетону всередині приміщення

Не рекомендується брати стандартну цементно-піщану суміш для внутрішнього оздоблення стін. Газобетон, вбираючи вологу з розчину, спровокує появу мікротріщин при висиханні. Зволоження або добавка води дадуть поштовх для появи конденсату у порах. Важливо, щоб газобетонні стіни будинку «дихали». Для оштукатурювання часто використовують високоякісний цемент із підвищеними характеристиками водостійкості.Штукатурка стін із газобетону

Теплоізоляційні характеристики штукатурки газоблочних поверхонь підвищать добавки зі шлакового або доменного піску у складі суміші. Багато видів штукатурки містять такі «приправи». Матеріал набуває великих коефіцієнтів адгезії та паропроникності, морозостійкості, еластичності, водостійкості.

Перед початком робіт ознайомтеся з маркуванням сухої речовини на упаковці та датою випуску. Суміш зі строком придатності, що минув, багато в чому втрачає якісні властивості. Газобетон можна штукатурити при +5 +10оС.

Роблячи заміс додаємо в порошок теплу воду, а не навпаки. Зазвичай стандартні пропорції – 0,2 л на 1 кг сухого матеріалу. Розмішують міксером або дрилем з насадкою, що дозволяє розчину прийняти однорідність консистенції без наявності зайвої води та грудочок, стати еластичним.

Алгоритм поетапного внутрішнього оштукатурювання газобетонних стін.

  1. Підготовчий етап. Очищаємо стіни від пилоподібних частинок, слідів бітуму і суміші, що клеїть. Стіна має бути чистою.
  2. Наносимо шар шпаклівки на пористу поверхню стінової газобетонної панелі.
  3. Грунтуємо. Для цього використовують емульсії з добавкою акрилат силоксану. Це зміцнить текстуру матеріалу, дасть більше гідрофобізуючих властивостей. Технологія вимагає ґрунтувати в кілька шарів, кожен з яких повинен неодмінно просохнути перед нанесенням наступного.
  4. Далі – фіксація, що закріплює оцинкованої сітки з малими осередками. Можна використовувати армувальну сітку із високоміцного лугостійкого скловолокна. Для монтажу металевої штукатурної сітки підходять самонарізи в 35 мм. Вони закручуються у блок на всю довжину.
  5. Перший шар чорнової штукатурки виконується в «набризку». Штукатурка не вирівнюється, що згодом сприятиме хорошому її зчепленню.
  6. При схоплюванні чорнового шару на нього наноситься ґрунтовка 0,5 см з наступним розгладжуванням. Доречними є добавки шлакового піску.
  7. Кельмою наносять фінішне покриття.
  8. Затирання штукатурки роблять після просушки останнього шару.
  9. Через 2 дні, при остаточному висиханні шарів газобетон фарбують або наносять штукатурний декор.

Штукатурка зовнішніх стін із газобетону

Існує чимало марок штукатурки, придатних для газобетону. Але є певні вимоги для оздоблювального матеріалу, який має:Штукатурка стін із газобетону

  • не бояться води;
  • мати великий запас пластичності та адгезії;
  • мати високу міцність, паропроникність і достатню морозостійкість.

Кладка стін завершена та необхідний часовий інтервал витриманий. Тепер можна братися до зовнішньої штукатурки газобетонних блоків. Звернемося до порад спеціалістів та докладно розглянемо кроки процесу:

  • Крок перший – підготовчий. Акуратно зашпаровуємо всі дрібні відколи та заглиблення в стінових блоках, використовуючи склад вапняно-піщаної штукатурної суміші.
  • Крок другий. Затираємо будівельною теркою усі нерівності.
  • Крок третій. Щіткою ретельно очищаємо стінову газобетонну поверхню від пилових та твердих частинок після затирання.
  • Крок четвертий. Початковий штукатурний шар наносимо гладилкою і розрівнюємо.
  • Крок п’ятий. Проводимо армування шарів, використовуючи сітку із полімерів. Штукатурити можна і без неї, але поблизу дверних та віконних отворів, на цоколі армування має бути присутнім. У кутах слід накладати сітку внахлест близько 10 см у кожну сторону. При виконанні цих робіт сітка акуратно вдавлюється.
  • Крок шостий. Нанесення другого штукатурного шару.
  • Крок сьомий. Після деякого підсихання наноситься шар декоративних покриттів. Поверхню розрівнюють, згладжуючи виступи та поглиблення.

Щоб штукатурка набрала міцність, залишають поверхню на час, вказаний виробником на упаковці.

Послідовний алгоритм робіт із зовнішнього та внутрішнього оштукатурювання стін з газобетону з урахуванням усіх технологічних нюансів забезпечить надійність та «довгожительство» обробки.