Декоративні чагарники: обрізання, обробка, догляд

Ми вже не можемо собі уявити сучасну дачну або присадибну ділянку без декоративних чагарників. Вже жоден ландшафтний дизайн саду чи прилеглої території заміського будинку не обходиться лише викладанням різноманітних доріжок та майданчиків, будівництвом альтанок, водойм чи дитячих ігрових зон. Завжди всі ці місця чітко асоціюються зі зростаючими навколо них деревами, чагарниками та квітами. Все частіше за допомогою рослин стали красиво оформлятися клумби, газони та й вся територія в цілому. Люди давно перестали окремо сприймати якусь частину об’єкта, а розглядають весь простір докупи, як один природний ансамбль. І відчути всю цю красу, насолодитися єднанням із природою, вступити з нею в гармонію допомагають декоративні чагарники.

Декоративні чагарники: обрізання, обробка, догляд

Вибір декоративних чагарників

Мало тільки посадити декоративні чагарники необхідно про них піклуватися будь-якої пори року, дуже дбайливо до них ставитись, стежити, щоб обрізка проводилася грамотно і за всіма правилами.

Усі чагарники можна розділити на кілька типів за такими ознаками.

  • Листяні.
  • Хвойні.
  • Для північних, помірних чи південних регіонів.
  • Для тіньових чи сонячних зон.
  • Для сухих чи вологих ґрунтів.
  • Для проблемного саду.
  • Плодові.
  • Красивоквітучі і т.ін.

Головне з усього цього різноманіття вибрати саме ті декоративні чагарники, які якнайкраще підійдуть під конкретний ландшафтний проект, добре приживуться в місцях висадки і виконуватимуть покладені на них функції. Велике поширення набули змішані посадки, але до них варто ставитись особливо обережно. Не всі декоративні чагарники приживаються разом та добре гармонують між собою. Краще висаджувати чагарники одного роду, наприклад, живоплот з барбарису буде чудово виглядати з поєднання рослин із зеленим листям і такого виду, як червонолистий барбарис Тунберга і оттавський барбарис. Гідну прикрасу саду надають посадки глоду, що мають різне забарвлення плодів та квітів. На газони краще висадити метельчасту гортензію, цей розлогий кущ буде виглядати просто чудово. Якщо ж брати до уваги зимовий період, то пагони деренів підійдуть найкраще, за рахунок свого яскравого забарвлення.

Декоративні чагарники: обрізання, обробка, догляд

Ну а якщо брати красивоквітучі декоративні чагарники, то явним фаворитам серед усіх вважається троянда. А для тих, хто боїться великої вимогливості до цієї рослини, що повинна робитися постійна обрізка чагарників, що необхідно оберігати її в зимові місяці, то хочеться звернути увагу на паркові троянди. І хоча цей сорт цвіте лише один раз за літо, але він буде радувати рясним цвітінням, а на зиму для нього не треба жодного укриття.

Наповнити своїм неповторним ароматом всю територію або краще сказати всю округу зможуть чубушники, кущі черемхи або бузку. Можна скласти свою композицію таким чином, що всі кущі розквітатимуть один за одним, постійно насичуючи чарівний аромат новими фарбами. Почнуть весь квітучий парад форзиція та вовчник, продовжать калина, глід та спірея, потім бузок та ракітник. Літо зустріне разом із перстачем чагарниковою, буддлеєю, кольвіцією та дейцією. Ближче до осені зацвіте верес, потім гортензія і майже весь сезон. Не можна не згадати горобину чи аралію з її гострими шипами, магонію чи бузину.

Обробка та обрізка чагарників, догляд за ними

Можна дуже довго перераховувати всі можливі декоративні чагарники, які приноситимуть нам радість та позитив, найніжніший аромат та красу суцвіть. Але щоб вони справді повною мірою цвіли своїми фарбами, не хворіли, добре плодоносили, за ними необхідно доглядати. Необхідне своєчасне обрізування, періодичний полив, добрива грунту, видалення бур’янів, обробка чагарників хімікатами, що відлякують шкідливих комах та багато іншого.

Також варто відзначити такі види обробки чагарників:

  1. Санітарна обробка чагарників має на увазі видалення хворих гылок, що засохли або відмирають. Санітарна обробка здійснюється або напровесні або восени, коли рослина статична.
  2. Формувальна стрижка потрібна для створення рівномірного скелета гілок куща. Така стрижка надає кроні рослини художнього силуету.
  3. Омолоджувальна обробка декоративних чагарників необхідна для рослин, які зупинили зростання. Кущі обов’язково потрібно омолоджувати, якщо їх верхівки засихають, внаслідок слабкої активності коріння.

Декоративні чагарники: обрізання, обробка, догляд

Дуже багато хто вважає, що після посадки стежити за рослинами не варто, що обрізати декоративні чагарники не потрібно, що це зайва трата часу, але вони помиляються. У міру того, як кущі будуть розростатися, їх доведеться формувати, а це означає, що потрібне комплексне обрізання декоративних чагарників для кращого зростання.

Як проводиться обрізання ягідних чагарників та їх формування, цей процес добре описаний у різній літературі для садівників, а ось коли мова заходить про декоративні або завезені види, то обрізка цих чагарників може викликати певні труднощі.

Ось щоб обійти всі ці проблеми стороною, краще звернутися в організації, які пропонують свої послуги з догляду за декоративними чагарниками, рослинами. У кожній організації існує широкий асортимент рослин, який може задовольнити будь-яку примху замовника. За бажання можна укласти договір з компанією щодо проведення всіх необхідних робіт з догляду за рослинами. У цьому випадку назавжди перестане боліти голова про терміни, коли потрібна обрізка чагарників або коли необхідна обробка чагарників, все це ляже на плечі компанії, а там фахівці самі проведуть всі операції чітко за графіком і в потрібний термін. Господарям же залишиться тільки насолоджуватися цими пахощами і віддаватися відпочинку та єднанню з природою.