Монтаж бітумної черепиці Львів досить простий і не вимагає довгих місяців набуття практичних навичок, головною вимогою є лише строго керуватися технологічним процесом (технологічною картою).
Даний технологічний процес можна застосовувати для монтажу покрівлі будь-яких виробників і марок: Тегола, Шинглас, Техноніколь і т.ін.
Основа для бітумної покрівлі.
При її монтажі використовуються найпростіші ручні інструменти, наявні в кожному будинку (майже в кожному): шпатель, ніж, ножиці, молоток, рулетка і т.ін.
Основою може служити люба стружкова плитаи або фанера підвищеної вологостійкості, можливе використання шпунтованої або обрізної дошки з відносною вологістю не більше 20%.
Монтаж починається з кріплення карнизної планки, що служить для посилення краю даху і відведення води у водостічну систему. Кріпиться вона спеціальними покрівельними цвяхами в шаховому порядку з кроком 12-15 см. Додаткова гідроізоляція забезпечується підкладковим шаром Bauder, Dorken або їх аналогами, яких в Україні виробляють в достатній кількості.
Підкладку розкачують по даху з нахлестом 10-12 см, більше не має сенсу як фізичного, так і економічного. Підкладка також закріплюється покрівельними цвяхами (35-40 мм) з кроком 20-25 по стиках, попередньо промазавши мастикою.
Наступним етапом необхідно прибити (поверх підкладки) торцеві планки (профілі) аналогічно карнизної.
Укладання безпосередньо бітумної черепиці.
Перший ряд – стартова смуга. На стартовій смузі необхідно відрізати пелюстки і відокремити захисну плівку самоклеючого шару, в місцях відсутності якого необхідно промазати бітумною мастикою шириною 10 см і товщиною 1 мм.
Важливий момент:
При ухилі 45 градусів конт кріпиться 4 цвяхами, якщо ухил даху більше 45, скажімо 60, то по верхніх кутах конт вбивається по 1 додатковому покрівельному цвяху.
Кути, вигини і стики покрівлі накриваються за допомогою викрійки, для якої вам може знадобиться кілька лез ножа, тому що зазвичай вони швидко тупляться.
Також важливо пам’ятати, що зайві цвяхи, вбиті для кріплення не додадуть надійності, навпаки, можуть служити причиною руйнування гідроізоляційного шару з бітумної черепиці.
Неодноразово можна побачити на дахах в приватному секторі комбінування квітів з м’яких матеріалів, в результаті чого виходили цікаві та дуже привабливі композиції. Наприклад фото нижче:
Візерунки з бітумної черепиці
Відмінною особливістю монтажу бітумної черепиці Львів від інших покрівельних матеріалів є те, що вона монтується на суцільну основу, яка виконується або з фанери з підвищеною вологостійкістю, або з листів ОСП. При цьому конструкція “покрівельного пирога” для будь-яких покрівель залишається незмінною – утеплювач, підпокрівельні плівки, контробрешетка присутні скрізь і є невід’ємною частиною конструкції утепленої покрівлі.
До вибору основи для бітумної черепиці необхідно підійти дуже серйозно – адже вона прийме на себе всі можливі навантаження, починаючи від випадання конденсату, закінчуючи вітровим навантаженням на покрівлю в цілому. В якості основи підійде ОСП плита (OSB-3) товщиною 9 мм або 12 мм. Важливо, щоб вона мала шліфування з обох сторін, щоб будь-яке попадання вологи не викликало набухання. Присутні на ринку листи OSB з одностороннім шліфуванням (виробництва США і Канада) можуть бути застосовані для покрівельної основи тільки при дотриманні наступних правил: шліфованою стороною необхідно монтувати вниз, тобто на сторону випадання конденсату (а не обличчам до замовника), про що говорить печатка з написом “this face down” (це стороною вниз), а не шліфована сторона (зовнішня) відразу повинна бути закрита за повною площі підкладковим гідроізоляційним килимом з шаром, що клеїть. Інші варіанти призведуть до ремонту покрівлі протягом 5 років.
Але в нашому регіоні найкращим чином зарекомендували себе листи OSB європейського стандарту, де обидві сторони мають вологостійке шліфування. Там не принципово яким боком монтувати лист, відповідно, домовласник, вибираючи цю ОСП плиту оберігає себе від можливих витрат на ремонт покрівлі.
Монтаж листів ОСП на покрівлі необхідно виконувати з разбіжкою швів, тобто листи монтуються в рядах зі зрушенням. Також потрібно залишати невеликий зазор між швами (3-4 мм) для того, щоб листи могли змінюватися в розмірах при нагріванні або охолодженні.
Підпокрівельний простір повинен мати всі умови для провітрювання. Тепло, що виходить за законами фізики з дому, потрапляючи в холодний підпокрівельний простір тут же перетворюється в воду, осідаючи на дифузійній плівці. Вентиляційний зазор між плівкою і фанерою повинен становити від 4 до 8 см в залежності від довжини скату покрівлі щоб була тяга. Близько коника покрівлі виконується вентиляційний отвір, через який зможе вийти повітря з підпокрівельного простору. Для цього застосовуються або вентиляційний коник Ridge Master, або монтуються вентилі KTV. Якщо Ви не виконаєте систему підпокрівельної вентиляції, через пару зим Ви втратите покрівлю.
Фанера або ОСП повинна бути накрита підкладковим килимом, який всі виробники рекомендують використовувати по всій площі покрівлі. Килим монтується поздовжніми пролосамі від низу до верху і пробивається цвяхами або степлером, з дотриманням нахлеста швів на 10 см. Карнизи і торці покрівлі потрібно обробити металевими фасонними елементами, які оберігають фанеру від розбухання відвологи, що потрапляє на покрівлю.
Монтаж бітумної черепиці Львів починають від низу до верху, справа наліво, нахлестуючи гонт один на одного, дотримуючись інструкції по монтажу (для кожної моделі своя). Кріплення гонту покрівлі не допускається степлером або звичайними чорними цвяхами. Застосовуються строго спеціальні цвяхи оцинковані з плоскою головкою. Бітумна мастика застосовується тільки на карнизах покрівлі – місці примикання першого ряду покрівельної плитки до капельника, на торцях, на примиканнях і в єндовах, а також на кониках покрівлі. Не треба черепицю клеїти на мастику !!!! Зіпсуєте весь зовнішній вигляд!
Бітумна черепиця під впливом сонця в перше ж літо злипнеться гонтом одна з одної завдяки шару, що клеїть, передбаченому в конструкції гонту. Надмірна кількість бітумної мастики в літню пору призведе до її витікання з під гонту покрівлі, що зіпсує весь зовнішній вигляд!
Оскільки бітум стає крихким на морозі, бітумну черепицю можна монтувати в зимовий період, але потрібно дотриматися деякі складності і обмеження. Найкращим часом монтажу цього матеріалу є весна-літо-осінь, коли температура повітря плюсова. І робочим комфортно працювати, і покрівля не ламається. Але якщо так виходить, що покрівлю потрібно монтувати взимку, то Вам знадобиться будівельний фен, яким доведеться підігрівати гонт покрівлі в місцях перегинів і кріплень, щоб уникнути зламів. Також для зимового часу зручно кріпити гонт покрівлі саморізами з широкою прес шайбою.
Бітумну черепицю починають укладати від покрівельного звису. Перші гонти кріплять по центру скату, укладаючи наступні елементи в обидві сторони від них. Перший ряд покриття кріплять не тільки механічно, а й з використанням бітумної мастики. Гонти обробляють мастиковим складом по їх нижньому краю з виворітного боку по всій довжині карнизу.
Щоб спростити укладання матеріалу, покрівельний скат попередньо рекомендують розмічати з використанням будівельного шнура. При розмітці завдають такі лінії:
- вертикальна лінія, яка відзначає центр скату. Потрібна, щоб вирівнювати вертикальні краї перших гонтів в кожному непарному ряду покриття;
- вертикальна лінія зі зміщенням. Використовується для вирівнювання країв гонту в кожному парному ряду. Розмір зміщення залежить від форми, величини нарізки і встановлюється виробником. Таке зміщення по горизонталі необхідно для того, щоб отримати правильний малюнок покрівельного покриття;
- горизонтальні лінії. Розмітка виконується по всьому скату з кроком, відповідним висоті видимих частин гонту бітумної черепиці. Такі лінії використовуються для вирівнювання рядів м’якої покрівлі по горизонталі.
При монтажі бітумної черепиці Львів кожен елемент покрівельного покриття кріпиться до суцільного настилу саморізами або цвяхами в декількох точках. Кріплення повинні мати широкі капелюшки. Їх розташовують на певній відстані від країв гонту так, щоб їх ніжки проходили і через вищерозміщені, і через розташований нижче гонт. Не потрібно занадто глибоко забивати цвяхи або вкручувати саморізи. Оптимально, якщо їх капелюшки будуть перебувати на одному рівні з поверхнею покрівельного покриття. Додатково для більш надійного кріплення матеріалу його можна проклеювати з виворітного боку бітумною мастикою.
Елементи коника і деталі єндови вирізають зі стандартних гонтів покриття. Щоб виконати правильну нарізку, бажано спочатку зробити розкрій. Елементи коника, ребер, розжолобків укладаються з виконанням нахлеста. Через ділянку нахлеста обов’язково виконується механічне кріплення таких елементів до основи.
Щоб гарантувати надійний захист покрівлі від протікання, при монтажі бітумної черепиці Львів особливу увагу приділяють ділянкам примикань, встановленню прохідних елементів, елементів покрівельної безпеки і т.п. У цих зонах для додаткової гідроізоляції обов’язково використовуються для підкладки килими, мастики, герметики.
Поширені запитання
📚 Що таке гнучка черепиця?
Покрівельне покриття випускається у вигляді листів, чия зовнішня та виворітна поверхні сильно різняться. На вивороті знаходиться клейовий шар, а на лицьовій стороні – фігурні вирізи, що імітують керамічну черепицю. На одному аркуші зазвичай вміщується 3-4 «черепки».
🌎 Чи підійде бітумна черепиця під клімат в Україні?
Завдяки різностороннім властивостям бітумна черепиця є одним лідером у плані універсальності серед інших видів покрівлі. Клімат в Україні помірний, температура поступово змінюється, стихійні лиха зустрічаються епізодично. Кожен регіон має свої особливості: рівень опадів, температурний режим та кількість вітрів. Але всі показники знаходяться в рамках експлуатації, тому для всіх регіонів України бітумна черепиця чудово підходить.
💳 Наскільки бітумна черепиця стійка до поривів вітру?
Правильний монтаж з подвійним кріпленням (самоклейний шар плюс шурупи) гарантує збереження покрівлі на місці навіть при сильному урагану.
📄 Чи можливо виконати монтаж самостійно?
Так, при належних знаннях ця робота здійсненна і самотужки. На неї потрібно витратити час і сили, тому деякі власники вважають за краще наймати робітників. Рекомендується відстежувати процес їх роботи, щоб запобігти помилкам та подальшим проблемам.